Unik campingplads fejrer 40-års fødselsdag

I 1968 lå her et beskedent husmandssted med et par køer og får. I 1970 åbnede familien Jepsen en lille campingplads, og i dag hører Klim Strand Camping til blandt Danmarks bedste campingpladser. Med sine mange nye og spændende aktivitetstilbud er Klim Strand Camping hvert år med til at sætte trenden inden for camping i Danmark. Sammen med sin kone Lone driver Jan Jepsen Klim Strand Camping, der ligger lige ud til Jammerbugtens bølger i Nordjylland. Han har så at sige fået campinglivet ind med modermælken, for det var hans forældre, som i 1968 købte det lille husmandssted. – Jeg kan huske, at min far spadserede 5 km langs havstokken gennem snedriverne, da vi skulle overtage husmandsstedet, fortæller Jan Jepsen. I 1970 åbnede familien Jepsen så campingpladsen – i første omgang med en lille butik, toiletter og et vaskeri. Senere kom restauranten i husmandsstedets ene længe til. De lokale snakkede om ”ham den tossede fra Sønderjylland”, fordi han plantede graner og forede de små træer med halm, så de kunne klare de barske vækstvilkår. Men det var en god investering, for i dag er Klim Strand Camping nok den campingplads ved havet, hvor der er bedst læ.

Tidobling på 40 år

- Campingpladsen var en succes fra starten, og den første sommer kunne pladsen notere små 10.000 overnatninger, siger Jan Jepsen. I dag har campingpladsen omkring 100.000 overnatninger på årsbasis, så der er altså tale om en tidobling i løbet af de 40 år, campingpladsen har eksisteret. – Men gæsterne har naturligvis ændret sig. De små telte er blevet afløst af store autocampere, og for 40 år siden var 75 % af gæsterne fra Tyskland; i dag er 80 % af vores gæster danskere, tilføjer han.- Vores mål er, at vi hele tiden skal være på forkant med udviklingen, siger Lone Jepsen. – Derfor har vi gennem alle årene været trendsettere: Da campingpladsen i 1980 fik en svømmehal, var det en revolution, og vi var f.eks. også de første med hundebade og udendørs vandrutschebane. Vores vigtigste inspiration er vores egne ideer, og vi lægger stor vægt på ikke at kopiere andre, for så bliver resultatet ikke optimalt. Vores ambition er at skabe en unik campingplads, siger hun.

Investering på 27 mio. kr.

Op til 40-års jubilæet har Klim Strand Camping netop afsluttet et større investeringsprojekt til 27 mio. kr., som omfatter ny reception, ny butik, stort wellnesscenter, stort indendørs legeland, mødefaciliteter til op til 120 personer samt udvidelse af svømmehallen og indretning af vandland. – Det er vigtigt, at der er en masse for børnene at tage sig til, for så kan forældrene også slappe af og holde fri, siger Lone og Jan Jepsen. Selve jubilæet fejrer Klim Strand ved et stort arrangement den 15. maj – men gæsterne kan hele året igennem drage fordel af en række jubilæumstilbud. Frem til 30. juni er der således ”forårstilbud”, som omfatter fire personer i egen vogn fra fredag til søndag, og som inkluderer fri adgang til vand- og legeland, og i to weekender i juni og juli er der et særligt tilbud, hvor to voksne gratis kan tage børnene med på campingweekend.

Tredje generation af familien Jepsen har også camping i blodet. Allerede fra barnsben hjalp Jan Jepsen til på campingpladsen, og da han i 1988 mødte Lone, var det en given ting, at de skulle overtage Klim Strand Camping. Det skete i 1992, og deres tre børn er også blevet ”opfostret” med camping. Tredje generation består af to drenge på 18 og 13 og en pige på 15, og de har også ”camping i blodet”. Lige siden de kunne gå, har de hjulpet til hver sommer på pladsen, f.eks. i opvasken, ved kassen eller som animatører. Lone og Jan Jepsen kan i øvrigt glæde sig over, at indsatsen for at skabe en unik campingplads er blevet belønnet. Klim Strand Camping er således igen i 2010 blevet udnævnt til ”Superplatz” af ADAC (det tyske FDM). Hermed er Klim Strand Camping i et meget fint selskab, eftersom der kun er 7 campingpladser i Danmark, som har opnået denne hædersbevisning, og i Norge og Sverige har kun én plads klaret ADACs kritiske vurdering.

Kilde: www.nordjyskeugeaviser.dk

Vejret ved os

Delvist skyet, så er det godt vi har lejet en luksus hytte på klim strand camping

5°C

Delvist skyet, så er det godt vi har lejet en luksus hytte på klim strand camping